Štěnice jsou malí hmyzí škůdci, kteří se živí krví teplokrevných živočichů, především lidí, a rádi se zdržují v blízkosti svého zdroje potravy. Proto se může snadno stát, že se zabydlí ve vaší matraci, pohovce nebo v podlahových lištách a vy se budete každé ráno probouzet s novými, nepříjemně svědícími štípanci. Naštěstí je možné se štěnic účinně zbavit – a v tomto článku vám prozradíme hned několik metod, které vám s tím pomohou.
Máte podezření, že se ve vaší domácnosti zabydlely štěnice, ale nejste si jistí? To je pochopitelné, obzvlášť pokud jste se s tímto problémem dosud nesetkali. Když ovšem víte, jaké projevy přítomnosti štěnic sledovat, je jejich odhalení velmi jednoduché. O tom, že máte doma problém se štěnicemi, vám mnohé napoví tyto znaky:
Než se po zjištění zamoření štěnicemi obrátíte na profesionály, můžete vyzkoušet několik osvědčených domácích metod jejich likvidace. Počítejte ale s tím, že tyto metody nejsou stoprocentně spolehlivé a ne vždy se vám podaří se s jejich pomocí štěnic zbavit. Mohou ale zamoření zmírnit a zpomalit šíření štěnic, což vám poskytne dostatek času na to, abyste mohli oslovit firmu, která se o problém se štěnicemi postará.
Vaší nejúčinnější zbraní v boji proti štěnicím jsou extrémní teploty. Když totiž štěnice a jejich vajíčka vystavíte opravdu vysoké teplotě, obvykle nepřežijí. Nejlepší, co proti nim můžete udělat, je proto vyprat ložní prádlo, oblečení, povlaky na polštáře a závěsy minimálně na 60 °C. Pokud máte sušičku, můžete si likvidaci pojistit sušicím cyklem s nejvyšší možnou teplotou, kterému byste měli napadené textilie vystavit alespoň na 30 minut.
U věcí, které nemůžete vyprat, zvolte opačnou strategii. Štěnice jsou velmi citlivé i na nízké teploty, a tak může pomoci umístit zamořené předměty na několik dní do mrazáku, kde bude teplota –18 °C nebo ještě nižší.
Důkladné vysávání je efektivní způsob, jak se zbavit viditelných štěnic a jejich vajíček. Vysajte všechny prostory, kde se štěnice rády skrývají, jako je matrace, pohovka, oblasti kolem postele a nábytku, rohy místností nebo podlahové lišty.
Po vysávání vyjměte z vysavače sáček, zabalte ho do plastového obalu a ideálně rovnou vyneste do popelnice, aby se z něj štěnice nedostaly opět ven a do vaší domácnosti.
Spolehlivým nástrojem pro likvidaci štěnic je i horká pára o teplotě nad 100 °C. Nejen, že je pro štěnice smrtelná kvůli vysoké teplotě, ale navíc pronikne i do těžko přístupných míst a záhybů matrací nebo nábytku. Pomocí parního čističe zlikvidujete jak dospělé štěnice, tak i vajíčka, což pomáhá zabránit dalšímu šíření štěnic v budoucnu.
Diatomická zemina (křemelina) je přírodní prášek, který narušuje ochranný povlak štěnic a způsobuje jejich dehydrataci. Pro lidi a domácí zvířata je ovšem bezpečný, takže se jeho použití nemusíte nijak bát.
Aplikujte tenkou vrstvu diatomické zeminy do prasklin, podél podlahových lišt, kolem postele a na další místa, kde by se štěnice mohly pravděpodobně nacházet. Nemusí sice štěnice zlikvidovat okamžitě, ale zato působí dlouhodobě, a tak jich naprostou většinu během několika dní usmrtí.
Pokud se vám nepodaří se štěnic zbavit pomocí domácích metod nebo už od začátku víte, že je zamoření příliš rozsáhlé, je namístě povolat odborníky. Specialisté na hubení škůdců mají k dispozici moderní technologie a efektivní prostředky, které si dokážou poradit i s těmi nejodolnějšími vetřelci. Díky tomu nejenže vás zbaví problému, ale hlavně minimalizují riziko jeho návratu v budoucnu – což je největší problém laické likvidace štěnic.
K nejčastějším metodám desinsekce, kterou využíváme, patří bariérový postřik. Spočívá v aplikaci insekticidů, kterými se postříkají nejohroženější místa v domácnosti, například matrace, podlahové lišty, praskliny ve zdech, spoje nábytku a další. Postřik vytváří neviditelnou ochrannou vrstvu, která štěnicím zabraňuje v pohybu a tím i v rozmnožování. Aktivně působí po dobu několika týdnů až měsíců, takže zajistí spolehlivou likvidace štěnic včetně jejich vajíček.
Další metodou, se kterou se u nás můžete setkat, je použití dýmovnice s insekticidním kouřem. Ta má nejširší využití při likvidaci štěnic v těžko přístupných prostorách, jako jsou praskliny, dutiny a spáry, do kterých by se jiné přípravky nedostaly. Škůdci pak při kontaktu s dýmem okamžitě hynou, takže většinou nebývá potřeba proces opakovat. Nevýhodou může být to, že je při aplikace dýmovnice potřeba domácnost dočasně evakuovat a následně ji po návratu důkladně vyvětrat.
Technologie ULV (Ultra Low Volume) spočívá v rozprašování studené mlhy obsahující insekticidy. Drobné částečky mlhy se rovnoměrně rozptýlí a snadno proniknou i do těžko přístupných míst, kde pak likvidují štěnice. Její výhodou je to, že je obecně o něco šetrnější než některé chemické postřiky. Při její aplikaci se ovšem doporučuje domácnost dočasně opustit.
To, že se štěnic úspěšně zbavíte, neznamená, že už se nemohou vrátit. Tito malí škůdci jsou velmi odolní, a když jim dáte šanci, rádi se do vaší domácnosti vrátí. Je proto důležité vytvořit hned po likvidaci štěnic prostředí, ve kterém už se jim nepodaří znovu usídlit.
Ať jsou vaše preventivní opatření jakkoliv neprůstřelná, vždy je lepší se pravidelně přesvědčovat o tom, že se u vás štěnice skutečně nešíří. Pokud je totiž odhalíte včas, máte mnohem větší šanci jejich útok zastavit i pouze pomocí domácích metod. Pravidelně kontrolujte matrace, rám postele, pohovky a podlahové lišty a věnujte pozornost jakýmkoliv varovným signálům, které jsme zmiňovali výše.
K těm nejčastějším způsobům, jak se do vašeho bytu nebo domu štěnice dostanou, je jejich zavlečení z dovolené. Hotelové pokoje, ubytovny a další podobná zařízení jsou totiž „skvělým“ zdrojem těchto škůdců.
Po návratu z jakéhokoliv ubytovacího zařízení (a týká se to i těch luxusních) proto vždy pozorně zkontrolujte zavazadla. Všechno oblečení, včetně toho, které jste ani nenosili, vyperte na vysokou teplotu (alespoň 60 °C).
V neposlední řadě je dobré zbavit se všech možných úkrytů, ve kterých by se štěnice rády schovaly. Jedná se zejména o praskliny ve zdech a podlahách a mezírky za podlahovými lištami. Když tato místa důkladně utěsníte, můžete zamoření štěnicemi účinně předcházet.